Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

Archiwum Akt Nowych zaprasza na naszą stronę, z nadzieją że zachęci ona do następnych spotkań. Pragniemy ułatwić Państwu korzystanie z naszego zasobu oraz odpowiedzieć na nurtujące Was pytania, co można u nas znaleźć i jak należy szukać? Jeśli chcecie do nas przyjechać w linku "udostępnianie" znajdziecie informacje o godzinach otwarcia Pracowni Naukowych, pobrać zgłoszenie użytkownika, rewersy. Jeśli chcecie Państwo poznać nasz zasób lub zasób innych Archiwów Państwowych radzimy skorzystać z linku do Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i tam wejść w bazę SEZAM. Możecie Państwo korzystać także z usług świadczonych przez AAN, o cenach dowiecie się z zamieszczonego na stronie cennika. Będziemy Państwa informować także o organizowanych przez nas imprezach, kursach, promocjach książek. Życzymy miłej lektury.


Informacje o zasobie AAN znajdują się na www.szukajwarchiwach.pl


Szanowni Państwo,
w związku z remontem magazynów, w okresie od 6 do 20 lutego  będą niedostępne akta następujących zespołów i zbiorów: lista zespołów. Za utrudnienia przepraszamy.


Szanowni Państwo,
w związku z remontem magazynów, w okresie od 19 lutego  do 9 marca będą niedostępne akta następujących zespołów i zbiorów: lista zespołów. Za utrudnienia przepraszamy.


  


DECYZJA DYREKTORA ARCHIWUM AKT NOWYCH W WARSZAWIE Z DNIA 20 GRUDNIA 2013r.
W sprawie czasowego wyłączenia zespołu archiwalnego z udostępniania.
W związku z koniecznością opracowania metadanych dla potrzeb portalu internetowego i przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich, działając zgodnie z §9 ust. 2-3 Zarządzenia nr 4 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 1 lutego 2013r. w sprawie organizacji udostępniania materiałów archiwalnych w archiwach państwowych, postanawiam wycofać z udostępniania akta zespołu archiwalnego nr 2/1102 Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w Warszawie.
Decyzja będzie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2014r. do czasu zakończenia wszelkich niezbędnych prac, a w szczególnych okolicznościach okres wyłączenia może zotać przedłużony. Możliwe jest także wcześniejsze przekazanie do udostępniania części zespołu, w odniesieniu do których prace ewidencyjno-konserwatorskie zostały definitywnie zakończone.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak

Najnowsze aktualności

Przejdź do - AAN,%20Akta%20Piotra%20Stachiewicza,%20sygn.%20131.

Kondukt pogrzebowy "kata Warszawy".

22 lutego 2018

4 II 1944 roku pustymi ulicami Warszawy przeszedł kondukt pogrzebowy Franza Kutschery. W Pałacu Brühla odbyła się wstępna uroczystość pożegnania "kata Warszawy".

AAN
Czytaj więcej o: Kondukt pogrzebowy "kata Warszawy".
Przejdź do - AAN,%20Zbiór%20Zespołów%20Szczątkowych.%20Akta%20Polskiego%20Związku%20Szermierczego,%20sygn.%20284.

Statut Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.

22 lutego 2018

22 lutego 1925 roku w Warszawie z inicjatywy trzech klubów hokejowych oraz Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego utworzono Polski Związek Hokeja na Lodzie. Popularność dyscyplina ta zdobyła właśnie po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości - wtedy to w Warszawie, Lwowie i Łodzi powstały pierwsze drużyny hokejowe.

AAN
Czytaj więcej o: Statut Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.

Relacje z akcji na Franza Kutscherę.

14 lutego 2018

14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Niedawno obchodziliśmy również rocznicę słynnej akcji na Kutscherę. W związku z tym prezentujemy relacje uczestników zamachu: Aleksandra Kunickiego „Rayskiego”, Michała Issajewicza „Misia” oraz Marii Stypułkowskiej – Chojeckiej „Kamy” na temat przebiegu akcji.

AAN
Czytaj więcej o: Relacje z akcji na Franza Kutscherę.
Przejdź do - AAN,%20Ambasada%20w%20Londynie,%20sygn.%201857.

Rada do Spraw Ratowania Ludności Żydowskiej w Polsce.

13 lutego 2018

Rządu RP w Londynie powołująca Rade do Spraw Ratowania Ludności Żydowskiej w Polsce.

AAN
Czytaj więcej o: Rada do Spraw Ratowania Ludności Żydowskiej w Polsce.
Przejdź do - AAN,%20Poselstwo%20RP%20w%20Bernie,%20sygn.%20404.

Paszport przedłużony przez Wydział Konsularny przy Poselstwie RP w Bernie.

13 lutego 2018

Paszport konsularny p. Flato Cerli przedłużony przez Wydział Konsularny przy Poselstwie RP w Bernie.
Paszport załączony do materiałów "Sprawy paszportowe", pod kryptonimem której Poselstwo RP w Bernie organizowało pomoc dla polskich Żydów.

AAN
Czytaj więcej o: Paszport przedłużony przez Wydział Konsularny przy Poselstwie RP w Bernie.
Przejdź do -

Rocznica śmierci Zbigniewa Romaszewskiego.

13 lutego 2018

4 lata temu zmarł Zbigniew Romaszewski legendarny działacz opozycji antykomunistycznej, wieloletni senator, wicemarszałek Senatu VII kadencji, członek Trybunału Stanu. Doktor fizyki. Odznaczony Orderem Orła Białego.

AAN
Czytaj więcej o: Rocznica śmierci Zbigniewa Romaszewskiego.
Przejdź do -

Wystawa o gen. Ryszardzie Kuklińskim w Olsztynie.

13 lutego 2018

W holu olsztyńskiego Urzędu Wojewódzkiego stanęła wystawa Archiwum Akt Nowych i Izba Pamięci Generała Kuklińskiego prezentująca postać generała Ryszarda Kuklińskiego.
Wystawa stała się częścią projektu „Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu” prowadzonego przez Fundację Commodus oraz Fundacja "Łączka". Celem projektu jest przygotowanie młodych ludzi do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym, głównie przez pogłębianie ich wiedzy historycznej i propagowanie postaw patriotycznych w oparciu o przykłady osobowości historycznych – Żołnierzy Niezłomnych.

AAN
Czytaj więcej o: Wystawa o gen. Ryszardzie Kuklińskim w Olsztynie.