Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Edmund Osmańczyk (1913-1989)

Publicysta, politolog, działacz polskiej mniejszości w Niemczech, dziennikarz. Urodzony na Dolnym śląsku na terenie Cesarstwa Niemieckiego w polskiej patriotycznej rodzinie. Będąc studentem w Berlinie w Hochschüle für Politik i Uniwersytecie Friedricha Wilhelma aktywnie działał w Związku Polaków w Niemczech, gdzie wymyślił nazwę „Rodło” dla określenia symbolu ZPwN.

Czynnie uczestniczył w życiu polonii w Niemczech, co spowodowało, że gestapo zainteresowało się jego osobą, co zmusiło go do ucieczki do Polski. Został spikerem Polskiego Radia. Podczas okupacji działał w Delegaturze Rządu na Kraj, uczestniczył w  Powstaniu Warszawskim. Po wojnie relacjonował dla polskiej prasy proces norymberski i konferencję w Poczdamie.  Pracował w Polskim Radiu jako korespondent  w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej, Południowej, Australii. Był autorem nagradzanej „Encyklopedii ONZ i stosunków międzynarodowych”. Jako poseł na Sejm PRL m.in. zaprotestował przeciwko delegalizacji „Solidarności” po wprowadzeniu stanu wojennego. Uczestniczył w obradach „okrągłego stołu” w zespole ds. reform politycznych. W wyborach w czerwcu 1989 roku wybrany senatorem z ramienia Komitetu Obywatelskiego.

Autor: AAN