AKTUALNOŚCI

Artykuły

Przejdź do - Wywiad i kontrwywiad Polskiego Państwa Podziemnego w starciu z V1 i V2

Wywiad i kontrwywiad Polskiego Państwa Podziemnego w starciu z V1 i V2

22 grudnia 2020

Niezmiernie miło poinformować nam Państwa, że gotowe są już opracowane i wydane dzięki współpracy Archiwum Akt Nowych i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albumy "Wywiad i kontrwywiad Polskiego Państwa Podziemnego w starciu z V1 i V2." prezentujące zachowaną unikatową dokumentację wywiadowczą z rozpracowywania niemieckiej broni V1 i V2, oraz archiwalia dotyczące inżyniera Antoniego Kocjana, jednego z głównych bohaterów tej akcji.

AAN
Przejdź do - Archiwum polonijne Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Opracowanie, digitalizacja i udostępnienie zasobu - kontynuacja

Archiwum polonijne Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Opracowanie, digitalizacja i udostępnienie zasobu - kontynuacja

14 grudnia 2020

W roku 2020 Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, we współpracy merytorycznej z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, zrealizowało kolejny projekt archiwalno-muzealny pn.:  Archiwum polonijne Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Opracowanie, digitalizacja i udostępnienie zasobu – kontynuacja. Jest to kontynuacja zadania realizowanego w latach 2018-2019 w ramach Programu Kultura Cyfrowa, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Archiwum Akt Nowych
Czytaj więcej o: Archiwum polonijne Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Opracowanie, digitalizacja i udostępnienie zasobu - kontynuacja
Przejdź do - Przekazanie archiwum Krzysztofa Mordzińskiego

Przekazanie archiwum Krzysztofa Mordzińskiego

11 grudnia 2020

11 grudnia w siedzibie Archiwum Akt Nowych odbyła się konferencja prasowa związana z przekazaniem do zasobu archiwum Krzysztofa Mordzińskiego - działacza opozycji antykomunistycznej, wieloletniego prezesa Głównego Urzędu Miar, przewodniczącego Koła Zakładowego Solidarności w Centralnym Ośrodku Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa; od XI 1980 r. współzałożyciela i redaktora "Biuletynu Informacyjnego NSZZ Solidarność".

Rafał Sztarski
Czytaj więcej o: Przekazanie archiwum Krzysztofa Mordzińskiego
Przejdź do - Przekazanie archiwum prof. Jana Żaryna

Przekazanie archiwum prof. Jana Żaryna

9 grudnia 2020

8 grudnia 2020 r. w siedzibie Archiwum Akt Nowych odbyła się konferencja prasowa z okazji przekazania do zasobu archiwum prof. Jana Żaryna, Dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

Przekazane przez prof. Jana Żaryna unikalne archiwalia zostały zebrane w trakcie jego działalności naukowej i społeczno-politycznej. Jest to jedna z najcenniejszych w Polsce kolekcji opisujących historię ruchu narodowego w wieku XX.

Rafał Sztarski
Czytaj więcej o: Przekazanie archiwum prof. Jana Żaryna
Przejdź do - Urodziny Marszałka Piłsudskiego

Urodziny Marszałka Piłsudskiego

5 grudnia 2020
5 grudnia 1867 r. w Zułowie niedaleko Wilna urodził się Józef Piłsudski, przywódca Polskiej Partii Socjalistycznej, twórca Organizacji Bojowej PPS, Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Legionów Polskich, Naczelnik Państwa, naczelny wódz Armii Polskiej, Marszałek Polski.
Z tej okazji Archiwum Akt Nowych serdecznie zachęca do odwiedzin naszej strony internetowej, gdzie można odnaleźć dokumenty, fotografie, karykatury i inne cenne materiały archiwalne związane z działalnością i życiem Józefa Piłsudskiego.
Rafał Sztarski
Przejdź do - 153 rocznica urodzin Ignacego Mościckiego

153 rocznica urodzin Ignacego Mościckiego

1 grudnia 2020

153 lata temu w Mierzanowie k. Ciechanowa w rodzinie ziemiańskiej urodził się Ignacy Mościcki, chemik, polityk oraz prezydent RP w latach 1926-1939.

Rafał Sztarski

Kalendarz Adwentowy AAN

1 grudnia 2020

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia Archiwum Akt Nowych prezentuje kalendarz adwentowy A.D. 2020. Kalendarz adwentowy służy do odliczania dni do Wigilii Bożego Narodzenia. Jego tradycja sięga XIX wieku. W wielu chrześcijańskich domostwach popularnym stało się wieszanie obrazków dotyczących świąt w oczekiwaniu na przyjście Jezusa. Tradycja ta wzmacniała radość wśród domowników i tworzyła rodzinną atmosferę.  Pod każdą z zamieszczonych bombek choinkowych kryje się kartka Bożonarodzeniowa pochodząca z zasobu Archiwum Akt Nowych. Mamy nadzieję, że odkrywanie poszczególnych kart pozwoli wprowadzić nas wszystkich w świąteczny nastrój.

AAN
Przejdź do - Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej

23 listopada 2020

W dniach 19-20 listopada Archiwum Akt Nowych uczestniczyło w projekcie edukacyjnym  „Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej”, realizowanym wspólnie z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim.

Rafał Sztarski
Czytaj więcej o: Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Przejdź do - 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada 2020

Z tej okazji Archiwum Akt Nowych zaprasza do zapoznania się z najważniejszymi dokumentami z naszego zasobu https://www.aan.gov.pl/tworcyniepodleglosci/.

Rafał Sztarski
Przejdź do - Uroczyste przekazanie do zasobu Archiwum Akt Nowych Akt Mariana Malinowskiego

Uroczyste przekazanie do zasobu Archiwum Akt Nowych Akt Mariana Malinowskiego

17 grudnia 2020

4 marca 2008 roku w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się uroczyste przekazanie do zasobu Archiwum Akt Nowych Akt Mariana Malinowskiego, w tym archiwum 4 Kompanii Grupy "KRYBAR" Armii Krajowej oraz dokumenty rodziny Malinowskich. Dokumenty te były od ponad roku poszukiwane przez pracowników Archiwum Akt Nowych. Zbiór dokumentów został przekazany do zbiorów państwowych non profit, jako dar dla Narodu Polskiego. Uroczystość otworzył Dyrektor Archiwum Akt Nowych dr Tadeusz Krawczak. Głos zabrali również Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta, Zastępca Naczelnego Dyrektora NDAP Barbara Berska, sekretarz Zarządu Głównego ŚZŻAK prof. Zbigniew Oleksiak oraz przedstawiciele rodziny Malinowskich. Na uroczystości zebrało się liczne grono byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz przedstawicieli organizacji kombatanckich.

Archiwum Akt Nowych
Czytaj więcej o: Uroczyste przekazanie do zasobu Archiwum Akt Nowych Akt Mariana Malinowskiego

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:0000-00-00
Data publikacji:0000-00-00
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:172323