Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Archiwum polonijne Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Opracowanie, digitalizacja i udostępnienie zasobu - kontynuacja

W roku 2020 Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, we współpracy merytorycznej z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, zrealizowało kolejny projekt archiwalno-muzealny pn.:  Archiwum polonijne Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Opracowanie, digitalizacja i udostępnienie zasobu – kontynuacja. Jest to kontynuacja zadania realizowanego w latach 2018-2019 w ramach Programu Kultura Cyfrowa, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Tegoroczne zadanie polegało na przeprowadzeniu niezbędnych profesjonalnych prac archiwalnych i konserwatorskich oraz digitalizacji, udostępnieniu oraz upowszechnieniu kolejnej części zbioru archiwaliów przechowywanych w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W zadaniu zostały ujęte następujące zespoły archiwalne, dokumentujące życie i działalność Polaków na wychodźstwie: Kongres Polonii Amerykańskiej, którego zawartość w znacznym stopniu  stanowią publikacje i druki związane z działalnością Kongresu na terenie stanu Illinois, ale również organizacji, które istniały wcześniej i weszły w skład KPA;  Zjednoczenie Polskie w Niemczech, w którym znalazły się przede wszystkim materiały aktowe, tak rękopiśmienne jak i maszynopisy, m.in. protokoły, regulaminy, okólniki, wykazy, korespondencja dokumentujące działalność Zarządu Głównego Zrzeszenia Polskich Nauczycieli na Wychodźstwie w Niemczech;

Zjednoczenie Polsko-Rzymsko Katolickie gdzie oprócz konstytucji, regulaminów oraz protokołów ZPRK   znajdziemy również wydawnictwa jubileuszowe i materiały pochodzące z Archiwum i Muzeum Zjednoczenia Polsko-Rzymsko Katolickiego w Ameryce.

 

Zdigitalizowane zbiory będą już wkrótce powszechnie dostępne na portalu szukajwarchiwach.pl oraz na stronie Muzeum Romantyzmu.

Autor: AAN