Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

30. rocznica śmierci generała Mieczysława Boruta – Spiechowicza

13 października 1985 roku zmarł generał brygady Mieczysław Boruta – Spiechowicz, uczestnik dwóch wojen światowych oraz wojny polsko – bolszewickiej.

Urodził się 20 lutego 1894 roku w Rzeszowie. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Drużyn Strzeleckich, następnie do Legionów Polskich. Uczestniczył w obronie Lwowa w styczniu 1919 roku. Za męstwo w bitwie pod Grannem otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.

W Dwudziestoleciu Międzywojennym uzyskał stopień oficera Sztabu Generalnego, min. pracował w Głównym Inspektoracie Sił Zbrojnych. W Kampanii Wrześniowej dowodził obroną Grupy Operacyjnej „Bielsko”. Po rozbiciu przez wojska niemieckie w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim przedostał się do Lwowa, gdzie rozpoczął działalność w konspiracji antyradzieckiej. W nocy 13 na 14 grudnia 1939 r. Boruta - Spiechowicz został aresztowany przez NKWD i osadzony w więzieniu na Łubiance. Po zawarciu układu Sikorski – Majski, na wniosek gen. Andersa, objął funkcję dowódcy 5 Wileńskiej Dywizji Piechoty. W okresie marzec 1942 – luty 1943 kierował ewakuacją wojsk do Iranu. Od lipca do grudnia 1945 r. był w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej Rządu RP na uchodźstwie.

Następnie wrócił do Polski, gdzie do lipca 1946 r. pełnił funkcję zastępcy szefa Departamentu Piechoty i Kawalerii w Ministerstwie Obrony Narodowej. Z powodu konfliktu z gen. Karolem Świerczewskim, został przeniesiony do rezerwy, a później w stan spoczynku. Zaangażował się w działalność kombatancką, został honorowym prezesem Związku Legionistów Polskich. Włączył się w działalność opozycyjną wobec władz PRL, w proteście przeciwko nadaniu Leonidowi Breżniewowi Krzyża Wielkiego Orderu Wojennego Virtuti Militati, zorganizował uroczystość na Jasnej Górze złożenia Orderów Virtuti Militari przez żyjących przedwojennych dowódców wojskowych. Sprzeciwił się również wpisaniu do Konstytucji PRL zapisu o nierozerwalności sojuszu PRL z ZSRR podpisując List 18 z 14 stycznia 1976 r. Był jednym z założycieli Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz członkiem Komitetu Porozumienia na rzecz Samostanowienia Narodu. 27 września 1981 roku wziął udział w drugiej turze I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”.

W zasobie Archiwum Akt Nowych znajduje się zespół archiwalny poświęcony dorobkowi życiowemu Mieczysława Boruty- Spiechowicza.

Autor: Jan Annusewicz