Matki Niepokornych. Album – Wystawa - Koncert

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

18 maja 2017

Archiwum Akt Nowych we współpracy z Fundacją „Rodzice Szkole” realizuje projekt Matki Niepokornych, którego celem jest pokazanie roli matek w kształtowaniu postaw patriotycznych swoich dzieci.

Projekt ten przybliża wydarzenia lat 80-tych XX wieku i środowisko młodych opozycjonistów, którzy podjęli walkę z systemem komunistycznym, a także stanowi podziękowanie dla cichych bohaterek walki prowadzącej do Niepodległej Polski.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Pomysłodawcy projekty Konrad Falęcki i Wojciech Starzyński podkreślają, że „Kobiety zdecydowanie zasługują na docenienie, szczególnie że ostatnie 200 lat polskiej historii obfituje w głównej mierze w bohaterów męskich. Kobiety, które wychowywały kolejne pokolenia patriotów, dotychczas stały w cieniu – my chcemy je godnie uhonorować”.

W ramach projektu wydano album zawierający wywiady z 20 matkami, uzupełnione portretami bohaterek projektu oraz krótkimi biogramami ich dzieci. Wywiady były przeprowadzane przez Annę Wasilewską, historyk - archiwistkę Archiwum Akt Nowych oraz dziennikarzy: Jacka Liziniewicza i Wojciecha Muchę. Autorem portretów jest dziennikarz i fotograf Konrad Falęcki.

Przygotowano również wystawę plenerową, która będzie prezentowana na Krakowskim Przedmieściu, przed budynkiem Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Po dwutygodniowej ekspozycji wystawa odwiedzi szereg miast na terenie całego kraju.

Uroczyste otwarcie wystawy w przeddzień święta Matki, 25 maja 2017 r. o godz. 14 przed budynkiem Stowarzyszenia Wspólnota Polska na Krakowskim Przedmieściu 64 w Warszawie.

Również tego dnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert stanowiący hołd dla wszystkich polskich matek.  Koncert opierać się będzie na utworach musicalu Kolęda Nocka skomponowanym przez Wojciecha Trzcińskiego po Strajkach Sierpniowych w 1980 roku oraz współczesnych piosenkach w aranżacji Krystyny Prońko, Katarzyny Wilk, Piotra Machalicy, Macieja MiecznikowskiegoAlbum będzie dostępny w sprzedaży wysyłkowej prowadzonej przez Fundację „Rodzice Szkole”, a także podczas koncertu oraz uroczystości inauguracyjnej w dniu 25 maja.

Więcej informacji na temat projektu:

www.aan.gov.pl

WWW.rodziceszkole.edu.pl

WWW.matkiniepokornych.pl

Realizatorzy projektu: Archiwum Akt Nowych, Fundacja „Rodzice Szkole”.

Partnerzy: Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski, Orlen, Fundacja PGNiG.

Patroni Medialni: Jedynka Polskie Radio, w Sieci, TVP3.

AAN

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Matki Niepokornych

  Matki Niepokornych

 • Powiększ zdjęcie Matki Niepokornych

  Matki Niepokornych

 • Powiększ zdjęcie Matki Niepokornych

  Matki Niepokornych

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Archiwum Akt Nowych
Data utworzenia:2017-05-18
Data publikacji:2017-05-18
Osoba sporządzająca dokument:AAN
Osoba wprowadzająca dokument:Małgorzata Przeździecka
Liczba odwiedzin:2975