Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Konferencja prasowa zorganizowana z okazji 100 - lecia Archiwów Społecznych

25 lutego 2016 roku, w setną rocznicę założenia archiwów społecznych na ziemiach polskich, Archiwum Akt Nowych zorganizowało konferencję prasową poświęconą bezcennym dokumentom z okresu PRL oraz II wojny światowej przechowywanych do tej pory w prywatnych zbiorach archiwalnych, przejętych do państwowego zasobu archiwalnego. Są to Archiwum Polskiej Organizacji Walki o Niepodległość (Organisation Polonaise de Lutte pour l’Indépendance), Archiwa organizacji polonijnych z Australii, Archiwum Tomasza Piskorskiego oraz Archiwum Jana Zientarskiego.

25 lutego 1916 roku książę Zdzisław Lubomirski prezes Komitetu Towarzystwa Popierania Pomocy Społecznej jako pierwszy w kraju zaproponował założenie archiwum społecznego. Jego zadaniem miało być zgromadzenie wszelkiego rodzaju dokumentów, literatury i wydawnictw związanych z ówczesnym życiem społecznym. Dlatego książę Lubomirski zaapelował, aby nadsyłano możliwie jak najwięcej materiałów dotyczących różnych dziedzin życia podkreślając, iż jedynie poparcie wszystkich społecznych stowarzyszeń umożliwi jak najlepsze zobrazowanie ówczesnego życia społecznego oraz stan organizacji, wiedzy i rozwoju tych instytucji.

Polska Organizacja Walki o Niepodległość (Organisation Polonaise de Lutte pour l’Indépendance) – POWN o kryptonimie „Monika” została założona 6 września 1941 roku przez Aleksandra Kawałkowskiego konsula generalnego RP w Lille. Współpracowała z francuskimi grupami oporu, brała udział w akcjach wywiadowczych i dywersyjnych wymierzonych w Niemców.

Archiwa organizacji polonijnych z Australii – The Association of Free Poles i Australia Solidarity (Związek Wolnych Polaków w Australii Solidarność) i Canberra Friends of „Solidarity” (Kanberscy Przyjaciele Solidarności) zostały przekazane do AAN-u przez działacza stowarzyszenia Canberra Friends of Solidarity Macieja Ciołka, który w ten sposób pragnął wzbogacić wiedzę Polaków o reakcji Polonii na wprowadzenie stanu wojennego i o pomocy dla „Solidarności”.

Archiwum Tomasza Piskorskiego (1898-1940) prawnika, działacza „PET” i „ZMP” „ZET” instruktora harcerskiego, Naczelnika Harcerzy, działacza niepodległościowego, więźnia obozu w Starobielsku, zamordowanego w Charkowie przekazał do AAN – u, profesor Tomasz Chlebowski, wnuk Tomasza Piskorskiego.

Ponadto do AAN trafiło Archiwum Jana Zientarskiego (1894-1982) -legionisty, oficera Wojska Polskiego, Komendanta Okręgu Radomsko – Kieleckiego ZWZ/AK, więźnia politycznego PRL.

 Uroczystość w mediach:
Polskie Radio: http://www.polskieradio.pl/78/1227/Artykul/1587149/.
Wpolityce.pl: http://wpolityce.pl/historia/283051-prywatne-dokumenty-z-czasow-ii-wojny-i-prl-trafily-do-archiwum-akt-nowych.
Interia.pl: http://nowahistoria.interia.pl/aktualnosci/news-archiwum-akt-nowych-wzbogacilo-sie-o-bezcenne-dokumenty,nId,2151405.
Wyborcza.pl :http://wyborcza.pl/1,91446,19679907,prywatne-dokumenty-z-czasow-ii-wojny-i-prl-trafily-do-archiwum.html

 

 Foto :Bartosz Jaksender

Autor: Jan Annusewicz