Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szkolnictwo okresu okupacji

Polityka okupantów na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej miała na celu zahamowanie rozwoju kultury Polaków poprzez między innymi likwidację szkolnictwa wyższego i średniego.

W szkołach zakazano nauczania języka polskiego, usunięto z ich programów nauczanie historii i geografii Polski, a program nauczania pozostałych przedmiotów ograniczono do minimum. Funkcjonować mogły jedynie szkoły zawodowe. Młodzież musiała zadowolić się powszechną szkołą czteroklasową bądź dokształcać się na tajnych kompletach. W ramach takich zajęć uzupełniano wiedzę w zakresie przedmiotów zakazanych w szkole powszechnej, a szczególnie programu gimnazjum i liceum oraz studiów wyższych. W Departamencie Oświaty i Kultury Delegatury Rządu na Kraj znajdują się raporty dotyczące szkolnictwa okresu okupacji oraz wytyczne do organizacji tajnych kompletów.

Autor: AAN