Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Dokumenty Jerozolimskie w AAN

W środę 5 października 2016 roku w Archiwum Akt Nowych w obecności Magdaleny Gawin Podsekretarza Stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciecha Falkowskiego odbyła się konferencja prasowa poświęcona przekazaniu do państwowego zasobu archiwalnego unikatowej spuścizny archiwalnej żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych stacjonujących na terenie Palestyny podczas II wojny światowej oraz działających tam polskich organizacji społecznych, politycznych i religijnych.

Zbiory znajdowały się od kilkudziesięciu lat na strychu Domu Pokoju na Górze Oliwnej oraz w magazynie biblioteki Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Jerozolimie.  Składają się z wielu źródeł - ze spuścizny archiwalnej Rektora Polskiej Wspólnoty Katolickiej w Ziemi Świętej ks. prałata Stefana Pietruszki-Jabłonowskiego (1898-1973), Delegatury Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Teheranie, Delegatury Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej w Jerozolimie, Polsko-Palestyńskiej Grupy Gospodarczej, Polskiej Agencji Telegraficznej w Jerozolimie, Komitetu Uchodźców Polskich w Jerozolimie, Komitetu Wykonawczego Fundacji dla Polski III i IV Stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, Klubu Przyjaciół Kultury Brytyjskiej w Jerozolimie, Referatu Propagandy i Kultury Jednostek Terytorialnych na Środkowym Wschodzie, Domu Polskiego w Jerozolimie, Polskiego Czerwonego Krzyża. Oddziału w Palestynie, ZHP na Wschodzie. Chorągwi w Palestynie. 

Podczas uroczystości przekazano na ręce dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro dwie kamienne płyty z polskich szkół w Jerozolimie: Junackiej Szkoły Powszechnej w Nazarecie z 1943 roku i Szkoły Podchorążych Centrum Wyszkolenia w Jerozolimie z 1944 roku. Ponadto Biskup ordynariusz włocławski Wiesław Mering  odebrał należące do diecezji włocławskiej starodruki i inkunabuły wywiezione z Polski we wrześniu 1939 roku. Dzięki temu powróciły one do  zbiorów biblioteki diecezji włocławskiej.

Honorowymi gośćmi spotkania były siostry zakonne z Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Jerozolimie oraz Polskiej Misji Katolickiej w Jerozolimie, dzięki którym sprowadzenie tych archiwaliów do Polski było możliwe.

Foto: Waldemar Zmysłowski

Autor: AAN